SZANOWNI RODZICE

Na podstawie uchwały LI/336/2018 Rady Miejskiej w Szprotawie z dnia 7 lutego 2018 podjęty został zamiar likwidacji szkoły filialnej w Lesznie Górnym i utworzenia Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. W związku z tym, prosimy rodziców naszych uczniów ( ojca i matkę) o osobisty odbiór przesyłek listowych powiadamiających Państwa o zamiarze likwidacji szkoły filialnej w Lesznie Górnym i utworzenia Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. Listy można odbierać w sekretariacie szkoły w Lesznie Górnym w czasie ferii w następujących dniach i godzinach:

Wtorek – 20.02.2018- od 10.00- 13.00
Środa-21.02.2018- od 8.00- 17.00
Czwartek- 22.02.2018- od 8.00- 13.00
Piątek -23.02.2018- od 8.00 -16.00

Po feriach od 26.02.2018- codziennie w godz. 7.30- 13.00

„Adoptuj Statek” 2018

adopt_statek   Galeria >>>   Projekt „Adoptuj Statek” ma na celu popularyzację branży morskiej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Został wymyślony i wdrożony po raz pierwszy na Cyprze – właśnie tam szkolne klasy mogły „adoptować” statek handlowy i być w regularnym kontakcie z kapitanem Jarosławem  Maciuk- dowodzącym  statkiem Maersk  Launceston (oryginalna nazwa DAL Kalahari) i jego załogą. Dzieci zadawały pytania, otrzymywały odpowiedzi, śledziły drogę statku na mapie, na której systematycznie zaznaczały jego pozycję. Udział w projekcie wzięli uczniowie klas: III- IV SP w Lesznie Górnym wraz z wychowawczyniami Anną Dudra – Światowską i Małgorzatą Augustyniak. Realizacją oryginalnego projektu zajęła się Andżelika Przysiężna z Biblioteki Filialnej w Lesznie Górnym.

Lubin – styczeń 2018

100_2595 Galeria >>> Uczniowie Szkoły Podstawowej im.K.Makuszyńskiego w Wiechlicach Szkoła Filialna w Lesznie Górnym, wraz z nauczycielem wychowania fizycznego Januszem Górskim, drugi sezon kibicują drużynie Cuprum- Lubin w piłce siatkowej mężczyzn.
Starają się wyjeżdżać na wszystkie mecze, które rozgrywane są w hali CRS-u w Lubinie.
Spotkania z siatkówką na najwyższym europejskim poziomie dają uczniom bardzo wiele satysfakcji. Mają możliwość spotkania reprezentantów Polski i reprezentantów innych krajów. Nie od dziś wiadomo, że poziom Plus Ligi jest jednym z najwyższych w Europie i na świecie.
Nasi uczniowie biorą udział w konkursie szkół na sportowy doping, w którym to obecnie zajmujemy IV m.  Do wygrania jest między innymi trening z pierwszą drużyną.
Podczas ostatniego spotkania z drużyną BBTS Bielsko w przerwie meczu trzy nasze „kibicki”  (T.Sembrat,  E.Sembrat, A.Wsełka) wzięły udział w konkursie wiedzy na temat klubu. Ich wiedza  była na tyle duża, że wywalczyły nagrody indywidualne.
Największym przeżyciem było spotkanie z reprezentantem Polski- Łukaszem Kaczmarkiem i możliwość przeprowadzenia z nim wywiadu, którego bardzo chętnie nam  udzielił. Wywiad przeprowadziły E. Sembrat i A.Wisełka (cały wywiad na stronie szkoły).
Częste wyjazdy na mecze obciążają jednak budżet domowy niektórych rodzin.  Szukamy więc sponsora, „osoby o dobrym  sercu”, która  pokryje koszty  wynajmu busa .
(tel. do kontaktu 609294266)
—————————————————
Wywiad z Łukaszem Kaczmarkiem
1. Ile razy Pan trenuje w tygodniu ?
-Trenuję w każdy dzień tygodnia, ale we czwartki , wtorki i soboty są to treningi dłuższe.
2. Denerwuje się Pan przed meczem ?
-Na początku kariery był stres, ale wraz z większą liczbą rozegranych meczy stres jest coraz mniejszy.
3. Gdyby nie grał Pan w siatkówkę to co by Pan robił ?
-Szczerze to nigdy o tym  nie myślałem. Jak byłem dzieckiem to chciałem zostać piłkarzem, ale z tym wzrostem  to by chyba nie wypaliło. Także póki co to jestem przy siatkówce z czego bardzo się cieszę.
4. Pana najmilsze wydarzenie związane z siatkówką ?
-Myślę ,że występ na Mistrzostwach Europy i mecz otwarcia na Stadionie Narodowym to było jak na razie największe przeżycie w mojej karierze siatkarskiej.
5.Jakie Pan miał marzenia w dzieciństwie?
-Nie pamiętam , ale myślę ,że moje marzenia się zaczynają spełniać. Jestem szczęśliwy, mam założoną rodzinę, mam kochającą żonę,, mam córeczką, a dodatkowo gram w Plus Lidze ,byłem w reprezentacji i mam nadzieję , że w niej będę nadal. Krok po kroku moje marzenia się urzeczywistniają.
6. Wierzy Pan w miłość od pierwszego wejrzenia?
-Zdecydowanie tak!
7.Pana największy sukces?
-Wcześnie grałem w siatkówkę plażową i odnosiłem sukcesy w Mistrzostwach Europy. Na hali mam nadzieję , że wszystko jeszcze przede mną, ale jak do tej pory to reprezentowanie Polski na Mistrzostwach Europy.
8. Pana największa porażka?
-Myślę, że była taka porażka jak grałem jeszcze w II lidze. Był to mecz decydujący o awansie do I ligi. Zespół nasz prowadził 12 : 2 i niestety przegraliśmy tego seta i jeszcze dwa następne i niestety marzenia o awansie uciekły.
9. Jak to się stało ,że został Pan siatkarzem Plus Ligi ?
-Potrzebna jest na pewno odrobina talentu, ale popartego bardzo ciężką pracą i wtedy można znaleźć się  w miejscu w który jestem obecnie, czyli Plus Liga.
10. W jakim wieku zaczął Pan trenować siatkówkę?
-W Cuprum jestem już od 3 lat. A ogólnie w siatkówkę zacząłem trenować  w wieku 7 lat, a później kroczek po kroczku, aż dotarłem do tego miejsc  a w którym  jestem dziś.

Dziękujemy za wywiad i życzymy  sukcesów rodzinnych i powołania do reprezentacji kraju. I aby kontuzje Pana omijały.

Wywiad przeprowadziły : E. Sembrat , A.Wisełka

Zarządzenie Burmistrza Szprotawy

Zarządzenie Burmistrza Szprotawy w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych oraz klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Szprotawa na rok szkolny 2018/2019.
Zarządzenie Burmistrza Szprotawy 0050/8/2018 >>>

Innowacje w edukacji wczesnoszkolnej

W roku szkolnym 2017/2018 realizujemy w edukacji wczesnoszkolnej trzy innowacje:
1.„Integracja sensoryczna na co dzień”, która została rozpoczęta w listopadzie 2017r. Głównym celem innowacji jest stymulowanie multisensorycznego rozwoju ucznia w oparciu o metodę integracji sensorycznej (rozwój koordynacji zmysłowo – ruchowej, jakościowa i ilościowa poprawa komunikacji, poprawa organizacji zachowania (planowanie ruchu), rozwój sprawności manualnej, motorycznej i lokomocyjnej, poprawa koncentracji uwagi, obniżenie impulsywności, wzrost poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Innowacja sensoryczna głównie realizowana jest na zajęciach wychowania fizycznego, ale także jej elementy występują podczas innych zajęć edukacyjnych.

2.”Innowacja pedagogiczna według koncepcji Friedricha Froebla wykorzystująca wybrane elementy edukacji matematyczno – przyrodniczej”. Głównym celem innowacji jest stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych, zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej. Innowacja została wprowadzona do realizacji w grudniu. Podczas zajęć uczniowie pracują z darami metodą stacyjną (klasa pierwsza w pierwszym tygodniu każdego miesiąca, klasa druga w drugim tygodniu każdego miesiąca oraz klasa trzecia w trzecim tygodniu miesiąca).

3.”Z bezpieczeństwem na Ty”. Głównym celem innowacji, która została wprowadzona do realizacji w grudniu 2017r. jest przekazanie uczniom klas 1 – 3 wiadomości, umiejętności i sprawności, które pozwolą bezpiecznie funkcjonować we współczesnym świecie. Program realizowany jest w trakcie zajęć lekcyjnych. Zagadnienia są przeplatane z treściami realizowanymi w ramach dziennych zajęć edukacyjnych. Innowacja zakłada również współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, Strażą Miejską.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2018

W Szkole Podstawowej w Lesznie Górnym zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 24 stycznia w Sali wiejskiej odbyła się ta wspaniała impreza.
Na wstępie pani kierownik Krystyna Matczak wraz z panem sołtysem, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Szprotawie W.Sobczakiem  przywitali wszystkich gości ciepłymi słowami, a szczególnie wszystkie babcie i dziadków, którzy na tę uroczystość zostali zaproszeni przez dzieci,  składając im serdeczne życzenia.
W  pięknie udekorowanej sali przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami (Heleną Borsuk, Moniką Maziec, Lillą Stolarczyk-Summad, Małgorzatę Bilińską, Aliną Górską, Krystynę Azarko i Anną Dudra-Światowską) przygotowały piękny program artystyczny. Odbył się krótki koncert życzeń.
Dzieci  w formie wierszy złożyły dziadkom  i babciom życzenia, po czym zaprezentowały tańce w przepięknych strojach. Występy dzieci wzbogacone były utworami muzycznymi wykonanymi na harfie przez Tosię Chmura oraz na organach przez Bartka Jędrzejowskiego.
W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Szczególną furorę zrobił taniec „Babuszki” wykonany przez najmłodsze dzieci z przedszkola.
Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

film 1 >>>        film 2 >>>    film 3 >>>          film 4>>>
film 5 >>>     film 6 >>>       film 6 >>>        film 6 >>>

Dzień Kubusia Puchatka

Alan Alexander Milne urodził się  18 stycznia 1882r. w Londynie, a sławę przyniosła mu książka pt. „ Kubuś Puchatek”  Wszyscy znamy milutkiego misia, który jest ulubieńcem wielu z nas, ale nie wszyscy pamiętają ,kto napisał opowieść o Kubusiu. Z okazji urodzin autora uczniowie klasy „IA” wspólnie z wychowawczynią Krystyna Azarko zaplanowali spotkanie z panią Andżeliką Przysiężną – opiekunem tutejszej Biblioteki Publicznej w celu zorganizowania urodzin Panu Milne. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie poznali postać A.A.Milne, rozmawiali o głównym bohaterze książki, jego przyjaciołach i przygodach. Najciekawszym punktem spotkania okazał się prezent dla autora książki pt. „Kubuś Puchatek”, a był nim wielki, własnoręcznie wykonany tort urodzinowy.
Krystyna Azarko.

„Jacku nie pal!” – przedstawienie na temat szkodliwości palenia

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym w dniu 17.01.2018r. obejrzeli przedstawienie teatralne pod tytułem „Jacku nie pal!”, przygotowane przez dzieci należące do koła teatralnego prowadzonego przez panią Małgorzatę Urbaniak.
W przedstawieniu postacie z bajek (Mały Książę, Czerwony Kapturek, Pinokio, Kubuś Puchatek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków) wkroczyły do świata snu trzech braci, z których  Jacek już próbował palić papierosy. Kolorowe sylwetki różnych bohaterów przedstawiły braciom poważne argumenty przeciwko różnym złym nawykom,  w szczególności dotyczących palenia papierosów.
Pani Alina Kaczmarek wraz z klasą VI przygotowała wystawę na korytarzu szkolnym w formie plakatów i ulotek, informujących o skutkach palenia papierosów i kosztach z tym związanych.
Przedstawienie było wystawiane dwa razy, dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, a uczniowie koła teatralnego szykują się już do nowych występów.
Małgorzata Urbaniak

Sałatki są zdrowe – warzywne i owocowe 16.01.2018

salatki    Galeria >>>
Bardzo smacznie i zdrowo klasa IV „a” spędziła wtorkowe zajęcia wychowawcze 16 stycznia 2018 roku. Przed przystąpieniem do pachnącej jabłkiem, jagodą, mandarynką, czy kolorową papryką przygody zostały przypomniane uczniom zasady bezpieczeństwa. Wiadomym stało się jak używać noża, widelca, deski do krojenia. Czyste ręce to podstawa w kuchennej pracy. Po takiej dawce bezpiecznych wiadomości  dzieci z cieknącą ślinką od zapachu naturalnych witaminek przystąpiły do krojenia, siekania, cięcia, kawałkowania, ucinania, rozkrawania i smakowania. Ich wyobraźnia soczyście ulatniała się po zakątkach klasy tworząc apetyczne arcydzieła. Warto będzie jeszcze powrócić do smacznej i zdrowej lekcji.
Małgorzata Augustyniak

a

26. Finał WOŚP 14.01.2018

wosp2018    Galeria >>>

Hasło tegorocznego Finału WOŚP brzmiało: „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Wolontariusze (Małgorzata Augustyniak, Mirabella Hołowczak, Tymoteusz Sobolak, Igor Mac, Dawid Kryczka, Anna Chmura, Aleksandra Czekaj, Wiktoria Habowska, Kamila Witkowska, Aleksandra Kudela, Emilia Rak, Klaudia Fiś, Samanta Sakiewicz, Zosia Opas, Kinga Warchocka, Klaudia Warchocka, Malwina Solarewicz, Natasza Gęsiecka, Julia Gęsiecka, Anna Opas, Dominika Gęsiecka, Emilia Sembrat, Tatiana Sembrat, Emila Janczak, Aleksandra Janiszewska, Nikola Bartczak, Oliwia Olszańska, Dagmara Olszańska, Piotr Dubiel, Karolina Smetana, Piotr Wasilewski, Natalia Szuszfalak, Marek Maziec, Karolina Napieralska, Piotr Dębiński, Dominik Augustyniak, Szymon Cieluch, Wiktor Ziemniewski, Maria Maziec, Alan Sobolewski) z Leszna Górnego i okolic uzbierali aż 3901,59 złotych. Dziękujemy za wspieranie i dbanie o bezpieczeństwo podczas kwestowania panom strażakom z OSP Leszno Górne. Panu Władysławowi Sobczakowi – sołtysowi Leszna Górnego dziękujemy za udostępnienie sali, a pani Krystynie Matczak – kierownik szkoły za wylicytowanie przejażdżki nowym wozem strażackim. Dzieciom i ich rodzicom dziękujemy za cudowną zabawę przy takich utworach muzycznych, jak na przykład: „Miłość w Zakopanem”, czy też „Despacito”.

http://www.szprotawa.zhp.pl/

http://www.szprotawa.zhp.pl/finalwosp2018.htm http://www.szprotawa.zhp.pl/finalwosp2018_wyniki.htm

Koordynator grupy: Małgorzata Augustyniak

a

26. FINAŁ WOŚP

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Leszna Górnego i okolic  na 26. Finał WOŚP, który odbędzie się dnia 14 stycznia 2018 roku od godziny 17.00 do 19.00 w Sali Wiejskiej w Lesznie Górnym.

W programie:

 1. Wstęp 2 zł
 2. Dobra muzyka
 3. Licytacja plakatów i gadżetów WOŚP
 4. Licytacja gadżetów (kask, ozdobne, ręcznie robione butelki)  OSP Leszno Górne
 5. Przejażdżka Nowym Autem Strażackim :-) :-) :-)

  Organizatorzy:
  SP Leszno Górne
  OSP Leszno Górne
  Sołtys Leszna Górnego

 

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły…”

anioly   „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły,
nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,
ale bezinteresownie wyciągaj ręce i okazują swą pomoc
”.

Takimi dobrymi aniołami okazali się rodzice uczniów klasy „IA” ze Szkoły filialnej w Lesznie Górnym. Dzięki wspaniałej organizacji i wzajemnej współpracy zakupili do klasy makietę edukacyjną, która nie tylko ozdabia klasopracownię, ale przede wszystkim ma niezwykłe walory edukacyjne. Dzięki tej pomocy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczą się wielu niezbędnych w życiu codziennym umiejętności praktycznych. Na makiecie wyznaczają pory roku, dni tygodnia, datę, temperaturę powietrza, czas. Za tę wspaniałą pomoc dydaktyczną dziękują dzieci i wychowawca klasy „IA” – Krystyna Azarko.

 

Informacja

Kierownik Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym informuje, że na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach w zakładce Bip  w menu przedmiotowym znajdują się obowiązujące w szkołach dokumenty.
Link >>>

Ogłoszenie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Szprotawie informuje osoby zainteresowane dożywianiem dzieci w formie obiadów realizowanym w ramach programu
„Pomoc państwa w zakresie dożywiania” w przedszkolu lub w szkole od 08.01.2018r.
o możliwości składania podań od dnia 11 grudnia 2017r.
Podania należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Żagańskiej 6 w Szprotawie