Wycieczka klasy VI

W dniu 8 czerwca br. klasa VI była na wycieczce w Kowarach. W drodze do Kowar zatrzymaliśmy się w Szklarskiej Porębie, aby zobaczyć drugi co do wysokości wodospad położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego – Wodospad Szklarki. Następnie udaliśmy się do parku rozrywki Western City w Ściegnach koło Karpacza, gdzie czekało na nas moc atrakcji. Można tu było sprawdzić swoje umiejętności w wielu konkurencjach zręcznościowych, jak choćby rzut do celu, strzelanie z łuku, wspinanie się na pal. Odważni wsiedli na byka mechanicznego, próbowali jazdy na koniu, wyruszyli w podróż kolejką. O godz. 13,00 obejrzeliśmy pokaz tańca indiańskiego. Czas minął bardzo szybko i niestety musieliśmy wyruszyć dalej. Następną atrakcją podczas naszej wycieczki była rynna saneczkowa  KOLOROWA. Tu wszyscy bawili się świetnie. Po wielu wrażeniach wyruszyliśmy do Kowar,  gdzie w towarzystwie przewodnika  zwiedziliśmy sztolnię. Przyjrzeliśmy się pracy górników, prześledziliśmy rytm pozyskiwania i transport urobku, a także doświadczyliśmy emocji towarzyszących temu miejscu. Pokonaliśmy w ciągu 1 godziny trasę 1200 m chodników, komór i grot podziemnych przy  temperaturze 8 C i przy wilgotności 96 – 98 %.  Na zakończenie obejrzeliśmy pokaz laserowy. W Kowarach  zwiedziliśmy również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska , gdzie zostaliśmy zapoznani z obiektami zabytkowymi, takimi jak: pałace, kościoły, starówki dolnośląskich miast, odwzorowanymi dokładnie w skali 1: 25. Tu również zdobyliśmy Śnieżkę, najwyższy szczyt w Karkonoszach. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w McDonalds  w Jeleniej Górze . Uczniowie atrakcyjnie spędzili wspólnie czas pod okiem wychowawczyni  p. A. Kaczmarek i p. M. Maziec.  W czasie naszej wycieczki nie było czasu na nudę.
Pozostały miłe wspomnienia.

PRZYJĘCIE PRZEDSZKOLAKÓW W POCZET SPOŁECZNOŚCI SZPROTAWY

Dnia 5 czerwca 2018 roku  nasi wychowankowie  kończący przedszkole, uczestniczyli w uroczystości przyjęcia dzieci w poczet społeczności  Szprotawy, która odbyła się w ratuszu. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a na pamiątkę  z rąk Józefa Rubachy Burmistrza Szprotawy otrzymały dyplomy i upominki z życzeniami.
W czasie tej uroczystości przedszkolaki z naszej szkoły, pięknie  wyrecytowały wiersz pt. „ Nasze miasto”, który  został nagrodzony gromkimi brawami.
Pan Burmistrz podziękował nie tylko dzieciom, ale także rodzicom i gronu pedagogicznemu za trud włożony w wychowanie.
Monika Maziec
film >>>

UWAGA!!

UWAGA!!
WODA W SZKOLE ZDATNA DO SPOŻYCIA TYLKO PO PRZEGOTOWANIU. WYKRYTO 3 JEDNOSTKI COLI.
WODA ZOSTAŁA OCZYSZCZONA I SCHLOROWANA.
POBRANO KOLEJNĄ PRÓBKĘ. CZEKAMY NA WYNIK. INFORMACJA Z SANEPIDU I SZWIK-U Z DNIA 07.06.2018
Informacja (pdf) >>>

 

Omnibus 2018

omnibus    Galeria >>>

Dnia 7 czerwca 2018 r. w Szkole Filialnej w Lesznie Górnym odbył się XIV Gminny Konkurs Wiedzy o tytuł „ OMNIBUSA 2018”. W konkursie wzięli udział najlepsi uczniowie z klas IV-VI  ze szkół  naszej gminy. Poszczególne szkoły reprezentowali następujący uczniowie: Gembara Zofia i Roszak Julian  – SP im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach, Mucha Jakub i Bargielska Amelia – Szkoła Filialna w Długiem, Matuszak Oliwia i Turkiewicz Tomasz – Szkoła Filialna w Siecieborzycach, Jaremczuk Michał, Głodek Oliwia – SP nr 1 im. J. Korczaka w Szprotawie,  Marcinkowska Natalia i Pankiewicz Jakub – SP nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie, Sembrat Emilia i Maciej Wróblewski – Szkoła Filialna w Lesznie Górnym.
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: przewodniczący jury pan Sylwester Chocholski Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, pani Jadwiga Zarzeczna – Rosół dyrektor SP nr 1 w Szprotawie – członek, pani Anna Smolna przedstawiciel Rady Rodziców – członek. Wśród zaproszonych gości byli: p. Cecylia Brodzińska dyrektor SP im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach, sołtys Leszna Górnego pan Władysław Sobczak  oraz opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie.
Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie zmagali się  w czterech etapach  wykazując dużą wiedzę z różnych dziedzin nauki. Po trudnych zmaganiach i smacznym obiedzie dzieci z grupy 0 i klasy III zaprezentowały krótki program artystyczny.
Największą liczbę punktów we wszystkich konkurencjach a zarazem tytuł „OMNIBUSA 2018” otrzymał Jaremczuk Michał ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie, drugie miejsce zajęła Marcinkowska Natalia ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie, trzecie miejsce zajął Maciej Wróblewski ze Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym ,czwarte miejsce zajęła Gembara Zofia ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Wiechlicach.
Sponsorami tegorocznego konkursu byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie Górnym, Rada Rodziców Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym, sołtys Leszna Górnego p. Władysław Sobczak, Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Nadleśnictwo Przemków, p. Anna Smolna, p. Weronika Cieślar, p. Kamila Niemiec. Oprócz czterech głównych nagród każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i  upominek.
Wśród nagród był tablet, namiot, śpiwór, voucher, lornetka, elektroniczna ramka do zdjęć, rakietki do tenisa, skarbonki i wiele innych.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: Monika Maziec i Alina Kaczmarek.

Dzień Dziecka 2018

dz_dziecka   Galeria >>>

30 maja w naszej Szkole Filialnej w Lesznie Górnym obchodziliśmy Dzień Dziecka.
Na boisku sportowym pojawiły się: zjeżdżalnia, basen z piłeczkami oraz rowerki. Najpierw z uśmiechami na twarzach „ szalały” przedszkolaczki z grupy maluszków i starszaków. Potem bawili się wszyscy uczniowie i zaproszone dzieci z Leszna Górnego i Sierakowa. W trakcie świętowania można było skorzystać z gier i konkursów na stanowisku SKO, gdzie w towarzystwie swojej pracownicy banku, pomagał rozwiązywać krzyżówki dyrektor o/banku PKO w Szprotawie p. Czesław Szczepanik. Pancernik natomiast, dzielnie im towarzysząc, rozdawał dzieciom cukierki i fotografował się z nimi.
Twarze uczniom malowały panie: K. Azarko,  L.Stolarczyk- Summad i D. Ziemniewska. Wszyscy częstowali się kiełbaskami z grilla, wafelkami, lodami i napojami.
Zabawy i radości było wiele.
Wszystkie atrakcje i smakołyki fundowali sponsorzy, którym wszystkim razem i każdemu z osobna serdecznie dziękuję: 
- p. Władysławowi Sobczakowi- wiceprzewodniczącemu RM i sołtysowi Leszna Górnego za dofinansowanie w dużej części zjeżdżalni i wafelków dla wszystkich dzieci ze szkoły i przedszkola,
-p.K. i M. Stempniewiczom- Instalacje –kompleksowe usługi,
- p. M. i A. Nykiel- sklep OD i DO Leszno Górne
-p. J. Szpilewskiemu- sklep Prima Leszno Górne
- Radzie  Rodziców,
- A. i J. Zielińskim,
-A. Dobrzańskiej,
- sołtys Sierakowa.
Serdecznie dziękuję również p. D. Ziemniewskiej, nauczycielom, administracji i  obsłudze.

                                                                                  Krystyna Matczak- kierownik szkoły

XV POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ

Dnia 29 maja 2018 r. w Siecieborzycach odbył się XV POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ „Piosenka budzi się wiosną”. Celem konkursu było prezentowanie dziecięcych umiejętności wokalnych. Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęło 12 szkół powiatu żagańskiego, łącznie wzięło w nim udział 36 solistów. Przybyłych gości przywitał kierownik szkoły Jan Suchecki, a otworzył zastępca burmistrza Szprotawy Paweł Chylak, życząc wszystkim uczestnikom powodzenia, a także świetnej zabawy. Następnie głos przekazano organizatorkom i prowadzącym: Beacie Jakowickiej i Halinie Chaś, które w związku z XV Jubileuszową edycją przypomniały krótko początki festiwalu. Następnie inicjatywę przejęli soliści prezentujący się w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV-VII. Wszystkie występy były wspaniale przygotowane i dopracowane pod względem walorów artystycznych.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Antonina Chmura i Lena Sołtysiak z klasy III przygotowane przez panią Annę Dudra – Światowską.
Antonina zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I-III. wykonując „Piosenkę drewnianych lalek”.

Konkursy TPD

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci:
XXI Konkurs Plastyczny pod nazwą „Dbam o Piękno Mojego Domu Ziemi”, i „Świat Pełen Kolorów”, oraz XXII Konkurs Poetycki pod nazwą „Ja i moje Pasje”.
Wśród laureatów obu konkursów nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. W konkursie plastycznym wyróżniona została Lena Bilińska z klasy IVB, a w konkursie poetyckim Antonina Chmura z klasy III, oraz Marcel Kowalczyk z klasy III. 1 czerwca o godzinie 11 odbyło się spotkanie laureatów w Zielonej Górze w Muzeum Ziemi Lubuskiej  i uroczyste wręczenie nagród.

WARSZTATY SCRAPBOOKINGU Z UCZNIAMI KLASY III

WARSZTATY SCRAPBOOKINGU Z UCZNIAMI KLASY III 25.05.2018r. odbyły się drugie w tym roku szkolnym warsztaty plastyczne. Tym razem miały na celu własnoręczne wykonanie kartek okolicznościowych dla naszych kochanych mam.
Warsztaty przeprowadziła pani Dorota Jędrzejowska, która nadzorowała kolejne etapy pracy uczniów. Pod czujnym okiem wychowawcy p. Anny Dudra Światowskiej i p. Doroty powstały przepiękne kartki, które dzieci wręczyły swoim mamom w Dniu Matki.

A ja kocham swoją mamę!

Dzień Matki tuż tuż. Nie możemy o naszych kochanych mamach zapomnieć. W końcu tyle im zawdzięczamy! Podarujmy mamom coś od siebie, od serca. Z tej okazji uczniowie
z klasy I wraz z wychowawczynią Krystyną Azarko odwiedzili filię biblioteczną w Lesznie Górnym, aby wspólnie wyczarować piękne kwiatki w wazoniku dla swoich mam.
Andżelika Przysiężna

Trenujemy z CUPRUM LUBIN !

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiechlicach filia w Lesznie Górnym w roku szkolnym 2017/2018 kibicowali siatkarzom Cuprum Lubin w rozgrywkach PLUS LIGI. Byliśmy na wielu meczach z czołowymi drużynami PLUS LIGI. Efektem tych wyjazdów są zdjęcia z wieloma zawodnikami, a także wywiady jakie przeprowadziły nasze dziewczyny (E. Sembrat, A. Wisełka,  T. Sembrat ). Dziewczyny przeprowadziły wywiady m.innymi z reprezentantami Polski G. Łomaczem, Ł. Kaczmarkiem a także z M. Gorzkiewiczem, P. Hainem. Ale najmilej wspominają wywiad z byłym reprezentantem Polski , a obecnie ekspertem i komentatorem Polsat Sport Łukaszem Kadziewiczem . Co jest udokumentowane na zdjęciach.  Dziewczęta brały  udział z powodzeniem w konkursach organizowanych w czasie przerw między setami.
Uczestniczyliśmy w konkursie zorganizowanym przez zarząd klubu „ szkoła siatkarzom Cuprum kibicuje nagrody otrzymuje”. Konkurs trwał cały sezon. Dla trzech szkół ,  które będą najbardziej zaangażowaną grupą kibiców przewidziane były nagrody.
Nam udało się zdobyć pierwsze miejsce , a nagrodą jest zaproszenie do udziału w treningu z pierwszym zespołem CUPRUM. Zaproszenie już otrzymaliśmy , ale czekamy tylko na podanie terminu.
Szykujemy się oczywiści na przyszły sezon i zapraszamy ewentualnie sympatyków siatkówki z okolic Szprotawy

Wycieczka do Ochli 22.05.2018

ochla   Galeria >>>

 

22 maja – to data, na która dzieci z klas II, III i IV a ze Szkoły Podstawowej Lesznie Górnym czekały z niecierpliwością. Tego właśnie dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli.
Wyruszyliśmy tuż po godzinie 8.00. Droga minęła nam bardzo szybko. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Dzieci zapoznały się z ginącymi zawodami prezentowanymi przez rzemieślników. Wspólnie zrobiliśmy masło, z którym później zjedliśmy chleb, piliśmy maślankę. Nie jedno dziecko prosiło o dokładkę. Mieliśmy okazję ciąć piłą drewno, nauczyć się tańca ludowego, szyć na starych maszynach, prać na tarze, mielić ziarno na mąkę. Zwiedziliśmy całą zagrodę pochodzącą z Krobielewa, Na koniec imprezy dzieci zjadły kiełbaski z grilla.
Z zadowolonymi minami, po zakupie wspaniałych pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną. Każda dobra zabawa szybko się kończy i należało wracać do domu. Dzieci były zmęczone, ale szczęśliwe.

Wycieczka do Szklarskiej Poręby – 18-20 maja 2018

szklarska   Galeria >>>
Wycieczkę w Sudety (dokładniej w Karkonosze) należy uznać za pierwsze udane wyjście klasy 5 (i części klasy 4B) na górskie szlaki. W dniach 18 – 20 maja uczniowie zobaczyli szereg atrakcji: Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, osadę-skansen Żelazny Tygiel Waloński, Leśną Hutę (huta szkła). Pierwszego dnia dominował program historyczno-rękodzielniczy – zwiedzanie zaaranżowanej osady walońskiej połączone z własnoręcznym wykonaniem ozdób. Najwięcej wysiłku kosztowało nas przejście w sobotę 19 maja długiej, bo aż czternastokilometrowej, trasy do Wodospadu Kamieńczyka dalej przez Szklarską Porębę do Wodospadu Szklarki i przez Złoty Widok do domu noclegowego. Było ognisko i gry na świeżym powietrzu. Wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.

Konkursy przedszkolaków

Przedszkolaki z grupy młodszej uczestniczyły w konkursie przyrodniczo – ekologicznym zdobywając  dyplom „ Przyjaciela przyrody” , natomiast grupa starszaków brała udział w konkursie matematycznym zdobywając dyplom „Małego matematyka” .
Konkursy dla przedszkolaków przygotowały wychowawczynie grup – Helena Borsuk i Monika Maziec.

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek w tym roku przebiega pod hasłem ,, Dowolność czytania”. Skoro mowa o dowolności czytania, to czytamy poezję śpiewająco z wykorzystaniem książki pt.”Śpiew i zabawa z Marią Konopnicką”. Filia biblioteczna z Leszna Górnego przygotowała wraz  wychowawczyniami grup,  Heleną Borsuk, Moniką Maziec i Małgorzatą Bilińską – pomoc nauczyciela, niespodziankę dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i wspólnie z najmłodszymi  przygotowały interesujący występ muzyczno – taneczny z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Zabawy i śmiechu  było co niemiara. Pięknych, kolorowych książek nie mogło zabraknąć na zajęciach. Tytuły z twórczości Konopnickiej umilały uczestnikom czas między zabawami tanecznymi.
Andżelika Przysiężna

Dbajmy o naszą Planetę – Światowy Dzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest w Polsce 22 kwietnia, w naszej filii bibliotecznej w Lesznie Górnym odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko.
W spotkaniu wzięły udział przedszkolaki  ze Szkoły Podstawowej z opiekunem, panią Małgorzatą Augustyniak. Wiele radości sprawiły dzieciom zagadki dotyczące świata przyrody, przeglądanie książek i kolorowanie malowanek.
Link >>>
Andżelika Przysiężna

Mistrz Pięknego Czytania

czytanie Galeria >>>

Osada bartników położona była na uboczu. Ci, którzy sprzedawali miód w Poznaniu powiadali, że do tego grodu można dotrzeć pieszo w dwa dni”… Oto fragment tekstu, z którego uczyniono użytek na Konkurs Mistrza Pięknego Czytania. Wygłaszanie traktatów nastąpiło w Bibliotece Filialnej MBP w Lesznie Górnym dnia 26 kwietnia 2018 roku przez zaproszonych do udziału żaków z klas I – VI  ze Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym. Panie Andżelika Przysiężna i Małgorzata Augustyniak koordynatorki batalii w oddawaniu się lekturze zgrabnie  połączyły konkurs z obchodami 100–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gremium w składzie: pani Krystyna Matczak kierownik szkoły w Lesznie Górnym, pan Władysław Sobczak sołtys wymienionego osiedla wiejskiego i pan Marcin Chmura przewodniczący Rady Rodziców zwracali uwagę  przede wszystkim na przykładną dykcję. Intensywnie zasłuchani w dzieła między innymi Kazimierza Szymeczko, czy Pawła Wakuły wyłonili zwycięzców. W kategorii klas I-III pierwsza była Antonina Chmura, na drugim miejscu Bartosz Jędrzejowski, następnie Natasza Cieślar. W klasach IV-VI idealną artykulacją wykazali się kolejno: Janczak Emila, Aleksandra Kudela i Dawid Kryczka. Wielkie powinszowania dla wszystkich bywalców zagłębiania się w historyczne przypadki ;)
Link do artykułu w „Bibliotekarzu Lubuskim” >>>
Małgorzata Augustyniak, Andżelika Przysiężna

Międzyszkolny Turniej Przyrodniczo-Ekologiczny „Złoty Liść”

zloty_lisc

Aleksandra Czekaj z kl.V, Emilia Sembrat z kl. VI oraz Maciej Wróblewski z kl.VI reprezentowali naszą szkołę w XIII MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNYM  „ZŁOTY LIŚĆ” , który odbył się 26.04.2018 r.  w Szkole Filialnej w Długiem. Nagrodą główną konkursu jest STATUETKA BURMISTRZA SZPROTAWY. Zadania konkursowe obejmowały następujące zagadnienia: rozpoznawanie pospolitych drzew i krzewów, segregacja odpadów, wyszukiwanie ukrytych obiektów z wykorzystaniem kompasu, quiz o regionie, wiadomości przyrodnicze z zakresu szkoły podstawowej, konkurencja zręcznościowa, rozpoznawanie powszechnych w użyciu owoców i warzyw, praca plastyczna. Nasi reprezentanci zajęli III miejsce.
O
piekun Alina Kaczmarek