DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA 23.11.2017r.

W dniu 23.11.2017r. w Szkole Filialnej w Lesznie Górnym, zostały zorganizowane „Andrzejki” dla klas I-VI i uczestników świetlicy środowiskowej TPD, które połączono z dyskoteką szkolną. Głównym organizatorem tej imprezy był Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem pani Mirabelli Hołowczak oraz wsparciem Pani Krystyny Matczak.
Uczniowie pomagali w przygotowaniu wystroju korytarza szkolnego, który prezentował się magicznie i nastrojowo. Wszyscy bawili się również przy wróżbach, które cieszyły się ogromną popularnością. Wielkie zainteresowanie wywołał bufet zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, w którym można było zakupić napoje babeczki oraz watę cukrową – wystawioną przez Radę Rodziców.
Wszyscy byli bardzo radośni i  świetnie się bawili.

Dzień Pieroga

„Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.
Konfucjusz
.

Zamiana nauki na zabawę, czyli w radość działania, poznawania, odkrywania i poszukiwania to najlepsze z czym powinna się kojarzyć nauka. W myśl tej zasady, z inicjatywy p.Weroniki Cieślar,  22.11.2017r. w klasie I „A” został zorganizowany „Dzień Pieroga”. Rodzice we współpracy z wychowawcą Krystyną Azarko przygotowali klasowy konkurs lepienia pierogów. Zadaniem rodziców było: przygotowanie ciasta pierogowego, farszu, rozwałkowanie ciasta i wycięcie 20 krążków. Natomiast zadaniem dzieci było wykonanie w ciągu 30 minut jak najładniejszych pierogów. Nad prawidłowością wykonania zadania czuwali eksperci: p. kierownik Krystyna Matczak, p. Joanna Zielińska oraz p. Marcin Chmura – Przewodniczący Rady Rodziców.
W konkursie wyłoniono trzech mistrzów w lepieniu pierogów: Laura Broda, Wiktoria Malinowska, Iga Bałuczyńska, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez panią kierownik. Jednak wszystkie dzieci były zwycięzcami, gdyż podczas konkursu ilość prawidłowo i estetycznie ulepionych pierogów przez każde dziecko było bardzo duża. Każdy uczestnik konkursu otrzymał upominek.
„Dzień Pieroga” był wspaniałą zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Uśmiech jest najprostszą drogą do ludzkich serc. 21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Celem przeprowadzonych zajęć i zabaw w przedszkolu jak i w klasie I i II było zachęcanie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych.  Dzieci wraz z paniami: p. Aliną Górską, Heleną Borsuk, Moniką Maziec, Mirabelą Hołowczak, życzyły miłego dnia pracownikom naszej szkoły, a podczas spaceru pozdrawiały mieszkańców Leszna Górnego i rozdawały napotkanym przechodniom słoneczka z uśmiechem. Odwiedziły także okoliczne Sklepy, Ośrodek Zdrowia oraz Zakład Fryzjerski.
Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu. Potwierdzają to przysłowia i złote myśli wielu znanych osób.

Pluszowe Miśki, posłuchajcie …

misiowie_2017   Galeria>>>  Nie zmyliły szanownych Misiów ani kołderki, ani szlafroki i piżamki, ani nawet iskrzące się niezwykłym blaskiem lampki nocne. Dokładnie bowiem wiedziały w jakim celu 21 listopada 2017 roku w szkole się zebrały. Pomysłem na zaproszenie Pluszowych Misiaków na lekcję czytania wykazały się panie: Andżelika Przysiężna z Miejskiej Biblioteki Filialnej w Lesznie Górnym i wychowawczyni klasy IV „a” Małgorzata Augustyniak. Cóż to było za spotkanie? Kierownik szkoły pani Krystyna Matczak, pani Jolanta Hołowczak oraz uczniowie czytali opowiastki, legendy, baśnie, bajeczki o gościach – Misiach  w roli głównej. W tle słychać było utwory Antonio Vivaldiego, a po zakamarkach tajemniczej alkierzy roztaczały się naturalne liliowe olejki. Te znakomitości to z powodu zbliżającego się międzynarodowego święta – „Dzień Pluszowego Misia”. Wielobarwne  puchate, malutkie i duże postaci z bystrymi oczkami i stojącymi, bądź klapniętymi uszkami w wyobraźni dzieci naprawdę były takie jak one. Najpierw zwariowane, szalone, ale i spokojne. Zasłuchane kochane nasze przytulanki z niepozowanym zaciekawieniem słuchały oryginalnych historii o sobie. Potem przyszły wspólnie uczniom podziękować i z zadowoloną minką poczęły się promować.

Małgorzata Augustyniak, Andżelika Przysiężna

Imieniny księdza Proboszcza

ks_imieniny2017   Galeria>>>  W dniu 19.11.2017 r. nasza parafia przeżywała uroczystość imienin księdza Proboszcza Janusza Urbana. Po Mszy świętej o godzinie 11.00 dzieci złożyły czcigodnemu Solenizantowi najserdeczniejsze życzenia. Uczyniła to delegacja społeczności Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym oraz przedstawiciele Scholii  Parafialnej.
Ogromną kartkę imieninową z życzeniami i rysunkami wykonali uczniowie wraz z panią katechetką Marzeną Zygmunt. Ksiądz Proboszcz cieszył się z pamięci
o nim, a szczególnie był wdzięczny za modlitwę w Jego intencji.
Marzena Zygmunt

Dzień Czystego Powietrza 2017 – 14 listopada

czyste_powietrze   Galeria >>>   Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważnaW związku z tym w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza zorganizowane zostały w klasach III, V i VI zajęcia edukacyjne, podczas których nauczycielki Alina Kaczmarek i Anna Dudra–Światowska przedstawiły dzieciom jak ważne jest czyste powietrze i jakie są skutki jego zanieczyszczenia. Dzieci dowiedziały się również co to jest smog i jak można z nim walczyć. Uczniowie wykonali plakaty i rysunki, rozwiesili je na korytarzach szkolnych, tak by rodzice mogli zobaczyć, że czyste powietrze jest bardzo ważne dla nas wszystkich i że tylko razem możemy o nie dbać. Na plakatach znalazły się również informacje o tym, co musimy robić by tego powietrza nie zanieczyszczać. Dzieci zaapelowały do dorosłych, by nie palili śmieci tylko je segregowali. Mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą efekty.
Koordynator – Alina Kaczmarek

RSA Biofeedback

 

Proponujemy, aby Państwa dziecko skorzystało z metody RSA BIOFEEDBACK.
Jest to metoda, dzięki  której można wytrenować prawidłowy sposób oddychania za pomocą przepony, która, jeśli jest uruchamiana jest naturalnym „masażystą” organów wewnętrznych, pozytywnie wpływając na ich pracę.
Ten prawidłowy oddech polega na wdychaniu nosem, wpuszczaniu powietrza „do brzucha”, uruchamiając tym samym dolne, rzadziej na co dzień używane partie płuc i oskrzeli, zwiększając powierzchnię oddechową. Następuje wtedy proces pobudzania.
Wydech następuje ustami, powoli, jak „najgłębiej”, wytłaczając  powietrze z brzucha- następuje proces wyciszania.
W ten sposób organizm skuteczniej  pozbywa się produktów wymiany gazowej (dwutlenku węgla), tworząc tym samym miejsce w każdej komórce ciała na tlen, który bardziej efektywnie może dostarczać do komórek substancje odżywcze, a przez to pozytywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.
Wtedy to wyrównuje się puls, co prowadzi do synchronizacji pracy serca z oddechem. Dzięki temu człowiek zaczyna oddychać wolniej, spokojniej i głębiej. Regulacja oddechu i jego synchronizacja z pracą serca pozwala na nieinwazyjne polepszenie stanu zdrowia, wzmacnia kondycję oraz stabilizuje stan emocjonalny. Powiększenie RSA (różnicy pulsu na wdechu i wydechu) jest wskaźnikiem polepszenia stanu zdrowia.
Sens oddychania przeponowo-relaksacyjnego polega na tym, aby człowiek w jak najlepszy sposób wykorzystał swój układ oddechowy razem z układem krążenia i nauczył się synchronizować w sposób świadomy ich pracę.
Ten sposób oddychania to naturalna stymulacja nerwu błędnego, która pomaga odprężyć się po wysiłku, w sytuacjach stresowych, poprawia trawienie, a nawet ułatwia sen. Pobudzanie nerwu błędnego poprawia funkcje immunologiczne (obronne)  i działa przeciwzapalnie. W ten prosty sposób można więc również efektywniej wykorzystywać pracę mózgu.
Podczas treningu osoba uczy się tego sposobu oddychania, może za pomocą programu komputerowego widzieć efekty swojej „pracy”, którą obrazują cyfry wskazujące wartości pulsu, wykres – zapis graficzny częstotliwości, intensywności oddechu. Kontrolować oddech pomaga również grafika polegająca na sukcesywnym, w rytm oddechu „odsłanianiu” się poszczególnych, pionowych pasów- części obrazu. Aby program i komputer mógł odczytać sygnały organizmu, niezbędne jest podłączenie czujników, które jedynie rejestrują czynność serca i oddechową. Trening trwa od kilku do kilkunastu minut za jednym razem. Terapia trwa aż do wypracowania i utrwalenia nawyku przeponowo- relaksacyjnego sposobu oddychania. Wskaźnikiem tego będą zapisy dokonane przy pomocy programu komputerowego.
Przeciwwskazania do stosowania tej metody to: zaburzenia stanu psychicznego, zaburzenia rytmu serca, przepuklina przeponowa, padaczka (hiperwentylacja), ostry stan zapalny, wiek do lat 4, negatywny stosunek pacjenta do terapii.

Narodowe Święto Niepodległości

niepodleglosc2017   Galeria >>>
Dzień Niepodległości w Szkole Podstawowej w Lesznie Górnym, został upamiętniony podczas uroczystego apelu w dniu 9 listopada 2017r. Uczennice z klasy III wykonały wzruszającą piosenkę pod tytułem „Idę do ciebie matko”. Dzieci z klasy IVa i IVb zaprezentowały nasz narodowy taniec polonez. Oryginalne stroje tancerzy podkreśliły urodę i podniosły nastrój tego tańca. Uczniowie z klasy VI wzięli udział w przedstawieniu wyreżyserowanym przez panią Małgorzatę Urbaniak. W scenerii jesiennego parku „wnuki i dziadkowie” poznawali zagmatwaną i jakże trudną historię naszego kraju. Opowieści snute przez dziadków przeplatane były pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez uczniów. Oprawę muzyczną przedstawienia zapewnił pan Krzysztof Boczniewicz. Przepiękną scenografię stworzyła pani Mirabella Hołowczak.
Małgorzata Urbaniak

a

V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej

Dnia 08.11.2017r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie odbył się V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Wojskowej.
W kategorii klas I-III Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym udział wzięły uczennice klasy III – Julia Tokarska oraz Antonina Chmura. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę pt. ,,Dziś idę walczyć mamo” i zdobyły II miejsce. Uczennice przygotowała Pani Anna Dudra – Światowska.
W kategorii klas IV-VI udział wzięły uczennice: Agnieszka Wisełka kl.VI i Anna Chmura kl. V wykonały piosenkę pt. ,, Taki kraj”, i zdobyły III miejsce. Uczennice przygotował Pan Krzysztof Boczniewicz.
Organizatorzy zapewnili miłą atmosferę, słodki poczęstunek i oprawę muzyczną. Pani Mirabella Hołowczak, opiekowała się uczennicami podczas konkursu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

pasowanie2017   Galeria >>>
7 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji „Pasowania na ucznia klasy pierwszej”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wiceburmistrz Szprotawy p.Paweł Chylak, Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych p. Sylwester Chocholski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiechlicach p.Cecylia Brodzińska, Kierownik Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym p.Krystyna Matczak, Dyrektor Banku PKO w Szprotawie p. Czesław Szczepanik, Przewodniczący Rady Rodziców w Lesznie Górnym p. Marcin Chmura. W odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy pod kierunkiem p. Krystyny Azarko oraz Anny Dudry – Światowskiej zaprezentowali swoje umiejętności i błysnęli talentem artystycznym. Po części artystycznej nadszedł czas na uroczyste pasowanie. W niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy ślubowali: OSIĄGAĆ JAK NAJLEPSZE WYNIKI W NAUCE,  PRZESTRZEGAĆ STATUTU SZKOŁY, NIE ZAWIEŚĆ NADZIEI I ZAUFANIA NAUCZYCIELI, WYCHOWAWCÓW, RODZICÓW I SZKOŁY,  DBAĆ O HONOR I DOBRO SZKOŁY,  BYĆ DOBRYMI UCZNIAMI I POLAKAMI.
Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła pani dyrektor, dotykając piórem – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Po pasowaniu głos zabrali zaproszeni goście, którzy przygotowali dla pierwszoklasistów mnóstwo upominków. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Śniadanie daje moc

W środę 8 listopada 2017r.  w naszej szkole odbyło się śniadanie w ramach udziału  w ogólnopolskim programie edukacyjnym dla klas 0-III ,, Śniadanie daje moc’’. Jest to program promujący zasady zdrowego odżywiania, oraz zwiększający świadomość na temat roli śniadania w codziennej diecie ucznia. W czasie zajęć przedszkolaki i uczniowie klas I-III poznali zasady zdrowego odżywiania,  na podstawie 12 zasad zdrowego odżywiania wg Instytutu Matki i Dziecka. Poznali również zasady bezpieczeństwa i higieny przygotowania posiłku. Następnie przystąpili do wspólnego przygotowania zdrowego śniadania. Na stołach pojawiły się wędliny, nabiał, pieczywo, warzywa, owoce, orzechy, migdały, soki oraz inne przysmaki. Uczniowie samodzielnie przygotowali kanapki, sałatki owocowe i zdrowe przekąski. W przygotowania zaangażowali się również rodzice dostarczając do szkoły produkty.

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

 

Obchody Dnia Postaci z Bajek

Dnia 6 listopada 2017r. nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na korytarzu szkolnym oraz oddziale przedszkolnym można było spotkać księżniczki, wróżki, rycerzy, Jasia i Małgosię, spidermana oraz inne barwne postacie bajkowe.
Aby uczcić ten dzień, panie z edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziału przedszkolnego wraz p. bibliotekarką A. Przysiężną zorganizowały bajkowe spotkanie. Oprócz tańców i pląsów w rytmie melodii do znanych bajek, dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po przeczytanych fragmentach książki, była także zabawa w skojarzenia.
Milusińscy bawili się znakomicie, wykazując się przy tym dużą znajomością  bajek. Taki dzień jak ten jest niebywałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, dziecięcej fantazji oraz wyobraźni. Przekazywania dzieciom cennych wartości jakie niosą ze sobą bajki, gdzie zwykle dobro zwycięża zło.

III Bal Wszystkich Swiętych

Dnia 31.10.2017 uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i panią katechetką Joanną Bojską wzięli udział w III BALU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Pięknie przebrane dzieci, które wcieliły się w postaci świętych i aniołów, bawiły się i tańczyły na szprotawskim rynku. Szprotawski Dom Kultury , zapewnił przebierańcom  „Zumbę”, przy znanych utworach takich jak: „ Schocolate”, „Macarena”czy                       ” Kaczuszki”. Nie zabrakło też poloneza, którego poprowadził Pan Burmistrz Szprotawy wraz z Panią Dyrektor SzDK.  Za najciekawsze charakteryzacje rozdano nagrody.  Każdy przebieraniec otrzymał słodycze oraz drobny upominek. Wszyscy uczestnicy Balu mogli skosztować pysznych wypieków oraz rozgrzać się gorącym napojem.

„Smaczne, zdrowe, kolorowe…”

31 października 2017r. uczniowie klasy I”A” wraz z wychowawczynią Krystyną Azarko i we współpracy z rodzicami zorganizowali kreatywne zajęcia kulinarne. Każdy uczeń przyniósł na lekcję swoje ulubione owoce, a były wśród nich zarówno owoce krajowe jak i egzotyczne. Pierwszaki wspaniale rozróżniali nazwy przyniesionych owoców oraz podawały informację nt. smaku i wyglądu danego owocu. Po prezentacji owoców przyszedł czas na działanie. Dzieci z przyniesionych owoców wyczarowały przepyszne soki i musy owocowe. Furorę podczas zajęć zrobiło określenie „bomba witaminowa”.

Baśnie i moja wyobraźnia

basnie-wyobraznia   Galeria >>>
Dawno, dawno temu…
– kto z nas nie zna uczucia wewnętrznego poruszenia towarzyszącego nam, gdy słyszymy pierwsze zdanie baśniowych opowieści? Baśnie zabierają nas w świat fantazji, bohaterów, dobrych, lub złych duchów, mówiących zwierząt i przedziwnych przygód.
W piątek dnia 27pażdźiernika 2017 roku klasa I „a” wraz z wychowawczynią Krystyną Azarko odwiedziła panią Małgosię Augustyniak, w jej „krainie książek”, czyli szkolnej bibliotece. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Uczniowie na spotkanie zabrali swoje wyjątkowe książki, opowiadali o swoich ulubionych bohaterach . Pani Małgosia zwróciła uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcała dzieci do czytania książek i do częstych odwiedzin w bibliotece.
Krystyna Azarko

Pasowanie na starszaka

Dnia 25 października 2017 roku w Oddziale Przedszkolnym Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym Szkoły Podstawowej w Wiechlicach  odbyła się uroczystość „Pasowania na starszaka”. W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice  oraz pani kierownik szkoły Krystyna Matczak.
Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem wychowawczyni. Występując przed zebranymi gośćmi wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.
Puntem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Po jego złożeniu pani kierownik  dokonała pasowania używając magicznego ołówka.  Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały piękne książki i dyplomy.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych 24.10.2017

dzn_bibliotekarza   Galeria >>>
„Dawno, dawno temu żyła sobie w pięknym domku Małgosia, która chciała zostać bibliotekarką i została – w szkole, w Lesznie Górnym”. Tak zaczynała się jedna z wielu opowieści o pani Małgorzacie Augustyniak. Uczniowie klasy III z wychowawczynią panią Anną Dudra – Światowską już po raz kolejny zaskoczyli panią Małgosię pamięcią i niezwykle starannym przygotowaniem do Święta Bibliotekarza. Dzieci, oprócz bajek napisały piękne i naprawdę wzruszające życzenia: „samych wspaniałości, dużo cierpliwości, pogody ducha, zdrowia i miłości”. Były też podziękowania: „za ciekawe spotkania promujące czytelnictwo i piękno ojczystego języka, za zaangażowanie w życie naszej lokalnej społeczności, za łamigłówki i za to, że biblioteka szkolna to super miejsce i czeka na każdego człowieka, na dziewczynę i chłopaka, i przedszkolaka”. Jeszcze takie życzenia składano: „Gdy zgryzota panią dopadnie, to paczka z trzeciej klasy zawsze do biblioteki wpadnie!”. Na koniec w laurce dla pani zagadka się pojawiła: „Dlaczego dinozaury wyginęły? Bo nie czytały książek!”. Doskonałe zakończenie tej wyjątkowej chwili, a dzieci do czytania w tym dniu – mocno się zapaliły!

ENERGYLANDIA – RODZINNY PARK ROZRYWKI W ZATORZE 21.10.2017

energylandia  Galeria >>>
Zwolenników Bajkolandii poprzez Energusia Roller Coastera klasycznego, aż po ekstremalnego Roller Coastera Mayan – sobotniego, pięknego 21 października 2017 roku nie brakowało. Pięćdziesięcioczteroosobowa szalona ekipa z Leszna Górnego pokonując kilkaset kilometrów stawiła się na parkingu Energylandia w Zatorze jeszcze przed otwarciem tego rozrywkowego i kolorowego przybytku. Kiedy od 10 rano otwarto bramki, na wszystkich odważnych uczestników czekały cudne, obłędne niespodzianki. Przez cały czas kilkugodzinnej zabawy malownicze postaci przewijały się tu i ówdzie. Przestraszeni niejednokrotnie przybysze z Leszna Górnego pokonywali swoje lęki, uwierzyli w siebie i zdobywali największe szczyty. Towarzyszyły im przy tym skoczne melodyjki dodające energii i naprawdę świetnego humoru. Frytki, napoje, słodkie deserki i fikuśne pamiątki wypełniały bajkowe Energylandii zakątki. Po kilku godzinach eksplozywnej swawoli pozostał jednak niedosyt. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że chętnie znowu by tu za jakiś czas powrócili.
Na pomysł przeżycia przez uczniów tej niezwykłej przygody wpadła pani Małgorzata Augustyniak, a heroicznie w tym dziele ją wspierali panowie: Paweł Chełski i Andrzej Augustyniak oraz panie: Mirabella Hołowczak i Gabriella Jesse.

BYSTRZAK – Przemków 20.10.2017

bystrzak  Galeria >>>

20 października 2017 r. trzynaścioro uczniów z klasy V i VI, po raz drugi, reprezentowało naszą szkołę w III edycji konkursu wiedzy o lesie „Bystrzak 2017” . Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Przemków oraz SITECH sp. z o.o. w Polkowicach, a osobą odpowiedzialną  Specjalista SL ds. Ochrony Przyrody i Edukacji Leśnej p. Anna Findysz. Celem konkursu było: poszerzenie wśród uczestników wiedzy leśnej, propagowanie walorów historyczno-turystycznych regionu, rozwijanie kreatywności uczestników konkursu, popularyzacja aktywności ruchowej.
Uczestnicy konkursu mieli do wykonania  8 zadań obejmujących zagadnienia z zakresu flory, fauny i ochrony przyrody (np. rozpoznawanie gatunków drzew leśnych, gatunków runa, gatunków chronionych), segregacji śmieci oraz zasad obowiązujących w Lasach Państwowych. Nasza uczennica Anna Chmura zajęła IV miejsce, natomiast pozostali uczestnicy uplasowali się w pierwszej dziesiątce.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie kosztów dojazdu.
Opiekun – Alina Kaczmarek, Małgorzata  Augustyniak.

Bijemy Rekord w RKO 16.10.2017

rko2017 Galeria >>>

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym spotkało się 27 uczestników (w tym uczniowie klasy IV a i II oraz przedstawiciele kl. V i VI), którzy bili rekord w resuscytacji  krążeniowo – oddechowej. Akcję zorganizowała Fundacja WOŚP w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Współorganizatorami była Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie Górnym. „To największa lekcja pierwszej pomocy” – stwierdziła koordynatorka akcji pani Małgorzata Augustyniak. Zgodnie w tym utwierdzili ją panowie: Marek Maziec, Piotr Dubiel, Dariusz Malinowski oraz pani Alina Górska.