Biblioteka

————————————————————
kwiec_bibliot
Kwiecień 2018 w bibliotece szkolnej >>>
————————————————————-
biblioteka_natasza

Marzec 2018 w bibliotece szkolnej >>>

————————————————————

luty_bibliot

Luty 2018 w bibliotece >>>

————————————————————

biblioteka1    Galeria >>>
Styczeń 2018 w bibliotece szkolnej
————————————————————-
biblioteka-grudz    Galeria >>>
Grudzień 2017 w bibliotece szkolnej

————————————————————-
synonim_andrz   Galeria>>>
Synonimowe Andrzejki – 29.11.2017
Fajne, a może jednak – udane, doskonałe, na piątkę, świetne czy znakomite? Tegoroczne zakończenie karnawału, które zorganizowały panie: Małgorzata Augustyniak ze Szkoły Filialnej i Andżelika Przysiężna z Miejskiej Biblioteki Filialnej w Lesznie Górnym brzmiały pod hasłem: „Synonimowe Andrzejki”. Z tego też powodu młodzież wróżyła sobie z butów (do progu), pantofli, czółenek, trzewików, kozaczków, ciżemek, botków i kamaszy. Do wróżb, zaklęć, przepowiedni, wyroczni używano także imion – żeńskich i męskich. Przypadkowo wybrane imię wywoływało radość, uśmiech, zadowolenie, ale też zaskoczenie, zmieszanie i oszołomienie wśród uczestników ostatkowej schadzki. W ten wyjątkowy wieczór można było nasycać się horoskopami do woli. Jednak  najważniejsze, że udało się osiągnąć cel; jako iż dzieci dowiedziały się, co to jest w ogóle synonim. Bardzo sprawnie w tym dniu obsługiwały słowniki z wyrazami bliskoznacznymi. Za kompleksową pomoc w wieczorze andrzejkowym należą się podziękowania dla pani Dagmary Olszańskiej.
————————————————————–
misiowie_2017   Galeria>>>

Pluszowe Miśki, posłuchajcie …
Nie zmyliły szanownych Misiów ani kołderki, ani szlafroki i piżamki, ani nawet iskrzące się niezwykłym blaskiem lampki nocne. Dokładnie bowiem wiedziały w jakim celu 21 listopada 2017 roku w szkole się zebrały. Pomysłem na zaproszenie Pluszowych Misiaków na lekcję czytania wykazały się panie: Andżelika Przysiężna z Miejskiej Biblioteki Filialnej w Lesznie Górnym i wychowawczyni klasy IV „a” Małgorzata Augustyniak. Cóż to było za spotkanie? Kierownik szkoły pani Krystyna Matczak, pani Jolanta Hołowczak oraz uczniowie czytali opowiastki, legendy, baśnie, bajeczki o gościach – Misiach  w roli głównej. W tle słychać było utwory Antonio Vivaldiego, a po zakamarkach tajemniczej alkierzy roztaczały się naturalne liliowe olejki. Te znakomitości to z powodu zbliżającego się międzynarodowego święta – „Dzień Pluszowego Misia”. Wielobarwne  puchate, malutkie i duże postaci z bystrymi oczkami i stojącymi, bądź klapniętymi uszkami w wyobraźni dzieci naprawdę były takie jak one. Najpierw zwariowane, szalone, ale i spokojne. Zasłuchane kochane nasze przytulanki z niepozowanym zaciekawieniem słuchały oryginalnych historii o sobie. Potem przyszły wspólnie uczniom podziękować i z zadowoloną minką poczęły się promować.

Małgorzata Augustyniak, Andżelika Przysiężna

—————————————————–

basnie-wyobraznia   Galeria >>>
Baśnie i moja wyobraźnia
Dawno, dawno temu… – kto z nas nie zna uczucia wewnętrznego poruszenia towarzyszącego nam, gdy słyszymy pierwsze zdanie baśniowych opowieści? Baśnie zabierają nas w świat fantazji, bohaterów, dobrych, lub złych duchów, mówiących zwierząt i przedziwnych przygód.
W piątek dnia 27pażdźiernika 2017 roku klasa I „a” wraz z wychowawczynią Krystyną Azarko odwiedziła panią Małgosię Augustyniak, w jej „krainie książek”, czyli szkolnej bibliotece. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Uczniowie na spotkanie zabrali swoje wyjątkowe książki, opowiadali o swoich ulubionych bohaterach . Pani Małgosia zwróciła uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcała dzieci do czytania książek i do częstych odwiedzin w bibliotece.
Krystyna Azarko

————————————————————–

dzn_bibliotekarza   Galeria >>>
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych - 24.10.2017
„Dawno, dawno temu żyła sobie w pięknym domku Małgosia, która chciała zostać bibliotekarką i została – w szkole, w Lesznie Górnym”. Tak zaczynała się jedna z wielu opowieści o pani Małgorzacie Augustyniak. Uczniowie klasy III z wychowawczynią panią Anną Dudra – Światowską już po raz kolejny zaskoczyli panią Małgosię pamięcią i niezwykle starannym przygotowaniem do Święta Bibliotekarza. Dzieci, oprócz bajek napisały piękne i naprawdę wzruszające życzenia: „samych wspaniałości, dużo cierpliwości, pogody ducha, zdrowia i miłości”. Były też podziękowania: „za ciekawe spotkania promujące czytelnictwo i piękno ojczystego języka, za zaangażowanie w życie naszej lokalnej społeczności, za łamigłówki i za to, że biblioteka szkolna to super miejsce i czeka na każdego człowieka, na dziewczynę i chłopaka, i przedszkolaka”. Jeszcze takie życzenia składano: „Gdy zgryzota panią dopadnie, to paczka z trzeciej klasy zawsze do biblioteki wpadnie!”. Na koniec w laurce dla pani zagadka się pojawiła: „Dlaczego dinozaury wyginęły? Bo nie czytały książek!”. Doskonałe zakończenie tej wyjątkowej chwili, a dzieci do czytania w tym dniu – mocno się zapalili!
——————————————————————

lekcja_bibliot Galeria >>>

Śpiewająca lekcja biblioteczna w urodziny miesiąca 10.10.2017
Każdy inny miesiąc mógłby panu październikowi pozazdrościć. Lekcja biblioteczna wybrzmiewała w urodziny słonecznej, jesiennej fazy wyjątkowo pięknie. Panie Małgorzata Augustyniak i Anna Dudra-Światowska z uczniami zebrały siły i ten dzień stał się dzięki temu bardzo miły. Z wyczuciem rytmu odśpiewywano bowiem tekst o Brzechwie Janie, a z płyty było słychać cudne granie. Pieśń szkolna w tej ciepłej chwili sprawiła, że wszyscy hymnem długo się karmili.

——————————————————————

czytamy_gramy Galeria >>>

I znowu głośno sobie czytamy i gramy 12.10.2017
Październikowe spotkania z książką w bibliotece szkolnej zostały poszerzone o rozwój uczniów poprzez gry edukacyjne. Dzieci – najpierw czytając rozwijały słownictwo, pobudzały wyobraźnię, ćwiczyły koncentrację uwagi i w towarzystwie książki doskonale relaksowały się. Natomiast grając ćwiczyły logiczne myślenie i kojarzenie faktów.  Oddając się kompleksowo nauce młodzi ludzie uczyli się wytrwałości, cierpliwości, zdrowej rywalizacji. Taki zestaw dodał dzieciom pewności siebie, a ich rozwój poprzez zabawę jest naprawdę skuteczny i daje dobre efekty.
Małgorzata Augustyniak

 

————————————————————-

Dzień Chłopaka w gabinecie osobliwości 30.09.2017 >>>

dz_chlop_bibliot Nie można było obrażać się na piękne damy i szalone ich tańce wśród takich osobliwości jak: Adam Mickiewicz i „Pan Tadeusz”, czy też Kornel Makuszyński z „Awanturą o Basię” , albo wśród „Chłopów” Władysława Reymonta. Wyjątkowo starannie dziewczyny z klasy IV a przygotowały się do hucznego świętowania Dnia Chłopaka. Waćpanny obficie się zebrały i tablicę wyborną namalowały. Na patyku specjał zakupiły i z chłopakami wśród starodruków, podręczników, rękopisów i kodeksów – świetnie się bawiły.
Małgorzata Augustyniak

 

 

——————————————————
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29.09.2017
glosne-czyt2017 Galeria >>>
Już 16 lat z inicjatywy Polskiej Izby Książki w naszym kraju obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. W czytanie, które rozwija wyobraźnię i buduje wzajemne  relacje między dziećmi, a dorosłymi włączyły się Filia Biblioteczna Biblioteki Miejskiej w Szprotawie z panią Andżeliką Przysiężną oraz Biblioteka Szkolna w Lesznie Górnym. „Chory Kotek”  w interpretacji pani Małgorzaty Augustyniak  i jego bolący od szynki i sadła brzuszek rozpoczął tę szczególną chwilę. Nauczyciele (panie: Helena Borsuk, Monika Maziec, Krystyna Azarko, Alina Górska, Małgorzata Urbaniak), starsi koledzy i koleżanki z klas pierwszej, drugiej i szóstej czytali dla nich wierszyki i zabawne bajeczki. Uśmiechu, ale i niesamowitego skupienia  na twarzach przedszkolaków nie brakowało. Wyjątkowa to była chwila, którą zdaniem dzieci warto systematycznie powtarzać.
Małgorzata Augustyniak, Andżelika Przysiężna


————————————————–

Narodowe czytanie 7 IX 2017
narod_czyt Galeria>>>
Filia biblioteczna w Lesznie Górnym również włączyła się w ogólnopolską akcję czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Celem spotkania była popularyzacja Narodowego Czytania oraz zapoznania dzieci z klasyką polskiej literatury. Młodzi czytelnicy z klasy IV a wraz z wychowawczynią Małgorzatą Augustyniak próbowali swych sił w głośnym czytaniu niełatwej lektury, z którą jednak poradzili sobie bardzo dobrze jednocześnie spędzając ciekawie czas.

————————————————

————————————————–