Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach –
Szkoła Filialna w Lesznie Górnym
wcześniej Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lesznie Górnym

ul. Szkolna 2a
67-300 Leszno Górne
Tel. 068-376-65-07
Fax 068-376-65-07
NIP:                              REGON:

e-mail: splesznogorne@wp.pl

 

                                                                                      

POŁOŻENIE PLACÓWKI I OKOLICE

Szkoła Podstawowa w Lesznie Górnym znajduje się w centrum wsi, przy głównej ulicy, blisko szkoły jest przystanek autobusowy, nieco dalej dworzec PKP. Leszno Górne jest niewielką miejscowością leżącą na obrzeżach województwa lubuskiego, przy trasie łączącej dwa miasta – Szprotawę i Bolesławiec (To miejsce korzystnie jest położone dla osób dojeżdżających do pracy do w.w. miast). Jest to najbardziej na południowy wschód wysunięte miejsce województwa lubuskiego.

Szkołę i okolicę otaczają piękne tereny zieleni, są to lasy- głównie iglaste, które są miejscem spacerów, wycieczek integrujących klasy, miejscem obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie.

Tu również odbywa się tradycyjnie co roku bieg patrolowy – „Leśny bieg na orientację” pod patronatem Burmistrza Szprotawy, zawodnicy walczą o puchar Burmistrza. Na bieg zapraszane są reprezentacje-drużyny- wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy i zaprzyjaźnione placówki z gminy Małomice. Trasa biegu jest wkomponowana w piękne zielone tereny i jest co roku zmieniana. Młodzież musi więc wykazać się prawdziwą umiejętnością czytania map (planu biegu), orientacją w terenie, rozwiązywaniem zadań patrolowych, ponadto ma również okazję podziwiać piękne tereny naszej okolicy.

W niewielkiej odległości od Leszna Górnego rozciągają się piękne lasy bukowe, które są miejscem częstych szkolnych wycieczek rowerowych klas starszych. W trakcie tych wycieczek pod „okiem” przedstawicieli z nadleśnictwa w rezerwacie „Buczyna Szprotawska” organizowane są lekcje przyrody, pogadanki itp., które kończą się np. pieczeniem kiełbasek. Niespełna kilka kilometrów dalej w Piotrowicach znajduje się pomnik przyrody- historyczne miejsce spotkania Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III-Dąb Chrobry. To miejsce jest również odwiedzane przez grupy wycieczek naszej szkoły.

Położenie Leszna Górnego sprzyja również organizowaniu imprez środowiskowych na łonie natury. Pobliskie liczne stawy, rzeka Bóbr, na której jest tama z elektrownią wodną oraz lasy, są miejscem, gdzie można je organizować.

Leszno Górne jest miejscowością malowniczo położoną wśród zieleni, pięknych lasów i stawów, to miejscowość leżąca na pograniczu 2 województw, lubuskiego i dolnośląskiego.